21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa, często nazywany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Skąd taka nazwa? Najłatwiej objaśnione zostało to w nagraniu: "Wyjątkowe Dzieci"

Zespół Downa jest zbiorem cech wywołanym najczęściej przez obecność dodatkowego chromosomu w 21. parze chromosomów. Do charakterystycznych cech trisomii 21 zalicza się dysmorfię, choroby endokrynologiczne, hematologiczne czy neurologiczne.

Podczas zajęć z pedagogiem uczniowie poznali czym charakteryzuje się osoba z trisomią 21, przypomnieli o tolerancji i życzliwości wobec ludzi, którzy mają inne umiejętności, upodobania i zainteresowania. Tworzyli z kolorowych skarpet pary chromosomów, dowiedzieli się, że inny znaczy WYJĄTKOWY.