Szkolne Koło Caritas w Stroniu łączy siły z członkami Parafialnego Oddziału Caritas Przyszowa realizując projekt pt.: „Aktywność Łączy Nas”, w ramach dofinansowania z MINI GRANTU „Wolontariat łączy pokolenia” organizowanego przez Caritas Polska w okresie od 18.03.2024r do 31.10.2024r. Na realizacje grantu, w drodze konkursu, przydzielono nam 2 000 zł.

Projekt „Aktywność łączy nas” to forma promocji wolontariatu zwłaszcza wśród dorosłych, zachęta i sposób pozyskiwania nowych pełnoletnich członków Parafialnego Zespołu Caritas. Celem projektu jest dotarcie do rodzin, włączenie ich w aktywność w terenie poprzez pedagogikę przygody. Wolontariusze SKC (po konsultacjach z członkami Caritas) na każdy miesiąc, od marca do października, przygotowali akcję dla rodzin włączając ich w integrację, aktywność na świeżym powietrzu lub zajęcia kreatywne, zachęcając do pieszych wędrówek połączonych z modlitwą i medytacją, w ten sposób umożliwiając poznanie zakątków swojego regionu.

 

Tak więc wspólnie wykonywaliśmy palmę na Niedzielę Palmową, witraże kwiatowe na dzień matki, las w słoiku, ulotki promujące działalność Caritas. Chcemy zwiedzić okolicę przy okazji majówek, jak i oddać się zadumie na szczytach Beskidu Wyspowego, wspólnie pracować, wędrować, rozmawiać i modlić się.

 

CELE PROJEKTU:

 

Współpraca z Parafialnymi Zespołami Caritas oraz wzmacniania inicjatyw wolontariackich, w zakresie:

 • promocji i organizacji wolontariatu;
 • zachęcanie do aktywności wolontariackiej;
 • wsparcie oddolnych działań wolontariackich na rzecz dobra wspólnego i lokalnej społeczności;
 • rozwój i współpraca między pokoleniami.

 

I spotkanie - Marzec 2024 r.   ZOBACZ

 Spotkanie wolontariuszy i zainteresowanych członków rodzin w salce w Kaplicy dojazdowej w Stroniu:

 • Wprowadzenie w tematykę projektu, przedstawienie celów spotkań podczas warsztatów terenowych i kreatywnych.
 • Przedstawienie planu działań i oczekiwanych efektów współpracy.
 • Zajęcia kreatywne – realizacja działań Szkolnego Projektu Wspierającego Lokalne Rzemiosło – wspólne wykonanie kwiatów i ozdób do palmy na Niedzielę Palmową.

II spotkanie - Kwiecień 2024r.  ZOBACZ

Spotkanie wolontariuszy i zainteresowanych członków rodzin w salce w Kaplicy dojazdowej w Stroniu:

 • Rozmowy i wymiana doświadczeń,
 • Wspólny śpiew i posiłek,
 • Zajęcia kreatywne - malowanie na szkle/słoiczkach (prezenty na dzień matki), spacer po okolicy, szukanie inspiracji.
 • Dobór pieśni i przygotowanie montażu słowno-muzycznego na czas majówek przy przydrożnych kapliczkach.

Wolontariusze SKC wraz z Oddziałem Parafialnym Caritas opracowują treści montażu słowno-muzycznego do nabożeństwa majowego. W miesiącu kwietniu, borykając się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, odbyły się warsztaty stacjonarne dla uczestników projektu – dzieci, które przybyły na spotkanie, wykonały obrazki dedykowane swoim matkom. 

III spotkanie - Maj 2024r.  ZOBACZ

Pierwsza wspólna wędrówka w ramach projektu "Aktywność Łączy Nas". Młodzież, dzieci, dorośli udadzą się na Przehybę (od strony Rytra) i powędrują na jej szczyt. W trakcie wyprawy będą rozważać treść pieśni maryjnych, słuchać odgłosów natury, oddychać świeżym powietrzem, cieszyć się swoją obecnością. 

IV spotkanie - Czerwiec 2024r. ZOBACZ

Festyn Rodzinny - przy okazji Dnia Rodziny w dniu 3 czerwca 2024r. rodzice wraz z wolontariuszami Caritas przygotowali festyn rodzinny przy budynku Szkoły Podstawowej w Stroniu. 

Atrakcją były nie tylko dmuchana zjeżdżalnia, kule bumper ball, czy bańki mydlane ale również malowanie tatuaży, skręcanie zwierzątek z balonów, gry wieloformatowe, taniec oraz przekąski. Pomimo burzowych chmur na niebie impreza odbyła się w pełnym słońcu. Takie wspólne świętowanie to okazja do spotkań lokalnej społeczności, pokazania na czym polega rola  wolontariuszy Caritas, to dobra reklama zachęcająca do bezinteresownego działania, poświęcenia wolnego czasu, zaprezentowania swoich talentów lub ich odkrywania. 

Czerwcowa wyprawa - 4 czerwca wolontariusze SKC oraz chętna młodzież wraz z rodzicami mogli udać się na wędrówkę po Starym Sączu. ZOBACZ

Czerwcowa aktywność w ramach projektu „Aktywność Łączy Nas” to spacer chętnych rodzin, młodzieży, dzieci oraz wolontariuszy SKC po  średniowiecznej zabudowie Starego Sącza, jednego z najstarszych polskich miast na wypłaszczeniu Kotliny Sądeckiej, w widłach Dunajca oraz Popradu. Ścieżka z rynku wiedzie na Leśne Molo ukryte w koronach drzew na Miejskiej Górze, skąd widać zabudowania Starego Sącza, Kotlinę Sądecką oraz wznoszące się nieopodal szczyty Beskidu Sądeckiego oraz Niskiego. Przejście wzdłuż ścieżki edukacyjnej Krople Rosy to czas na kontakt z naturą, sceneria przyjazna rozważaniom, medytacjom, rozmowom i planowaniem dalszych wspólnych działań. 

Warsztaty kreatywne - Kontakt z naturą pozwolił na relaks oraz zebranie naturalnych materiałów do tworzenia obrazów z wykorzystaniem darów natury (bez jej dewastacji). 

SPOTKANIA WAKACYJNE - zapraszamy chętne rodziny na wspólne wędrówki na Skiełek, Łyżkę, Pępówkę w miesiącu sierpniu.