ROK SZKOLNY 2022/2023
W dniu 12.10.2022 r. uczniowie klas I – III wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli Bochnia i Nowego Wiśnicza. Wycieczka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Poznaj Polskę".
W czasie wyjazdu zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni obejmujące poziom August oraz poziom Sienkiewicz.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zjazdu windą do podziemi kopalni. Następnie wspólnie z panią przewodnik jechaliśmy kolejką. Mogliśmy zobaczyć unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzące wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto.
Dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, mogliśmy odczuć, iż podróżujemy w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się od epoki panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. Podsumowaniem naszej przygody było przeniesienie się do niezwykłej krainy Skarbnika - opiekuna solnych podziemi, który podarował każdemu uczestnikowi wycieczki mały woreczek soli.
Po obiedzie udaliśmy się do Nowego Wiśnicza na Zamek Kmitów i Lubomirskich, jednego z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej.
Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble. Stopniowo wzbogacaliśmy swoją wiedzę o nowe wyrazy i pojęcia: krużganki, okna iluzoryczne. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy na galerii widokowej skąd podziwialiśmy panoramę Nowego Wiśnicza.
Po tak niesamowicie i aktywnie spędzonym dniu udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Dnia 13.10.2022 uczniowie klas IV- VIII wraz z wychowawcami wybrali się w ramach projektu "Poznaj Polskę" na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki.
W Krakowie zwiedzaliśmy Kopiec Kościuszki- jeden z pięciu kopców krakowskich, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Kopiec znajduje się na Górze św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy zatytułowanej Kościuszko- bohater wciąż potrzebny, z której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i nieznanych nam dotąd informacji z życia tego wielkiego bohatera. Zamiast tradycyjnych gablot zobaczyliśmy tam elementy filmu, teatru czy gry komputerowej. Dominującą rolę odgrywały oryginalne artefakty, świadkowie życia bohatera.
Następnie wyszliśmy na Kopiec Kościuszki, z którego rozciąga się niezwykły widok na panoramę okolicy. Ostatnim punktem programu była wystawa Figur woskowych, na której rozpoznaliśmy wiele znanych postaci, m.in: Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina i innych. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na obiad do restauracji "Pod Kopcem".
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Kopalnia Soli w Wieliczce. W trakcie wędrówki po kopalni, mogliśmy podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora, podziemne komory, w tym niezwykłą Kaplicę św. Kingi. Do kopalni zeszliśmy po 380 stopniach na głębokość 64 m., po drodze mogliśmy obejrzeć solne podziemia oraz zobaczyć jak niegdyś wyglądała praca górników. Na powierzchnię wyjechaliśmy windą z poziomu III (z głębokości 135 m). Przed wyjazdem do domu odwiedziliśmy restaurację MacDonald ‘s. Uczniowie aktywnie spędzili ten dzień i mimo zmęczenia wracali zadowoleni.
ROK SZKOLNY 2021/2022
W dniu 12.10.2021 r. uczniowie klas I – III wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Wycieczka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Poznaj Polskę".
W czasie wyjazdu zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie. Weszliśmy do krypty Marszałka J. Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej. Pani przewodnik oprowadzała nas po Dziedzińcu Zamku, opowiadając ciekawe legendy związane z Krakowem. Przeszliśmy również przez Smoczą Jamę, aby zobaczyć Smoka Wawelskiego.
W drodze do Rynku Głównego zobaczyliśmy Okno Papieskie oraz Collegium Maius (grający zegar).
Kolejnym ciekawym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Mariackiej. Podziwialiśmy arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – nowy ołtarz główny dłuta Wita Stwosza, ufundowany przez rajców miejskich. Następnie udaliśmy się do Galerii Sztuki w Sukiennicach.
Po obiedzie pojechaliśmy do Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema. Ten sensoryczny park edukacyjny wzorowany jest na parku w Norymberdze. Dzieci mogły korzystać z ok. 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Ponadto oglądaliśmy film pt. „Na skrzydłach marzeń” wyświetlany na półkolistym ekranie w Planetarium. To niezwykła przygoda o historii lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem i … statkiem kosmicznym. Odkrywaliśmy tajemnicę lotu z Leonardo da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi wynalazcami. Bogata grafika, piękna muzyka i poetycka narracja sprawiły, że ten spektakl był wyjątkowym dziełem sztuki.
Dnia 13 października 2021 roku uczniowie klas IV- VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Starachowic i Wąchocka. Wycieczka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Poznaj Polskę".
W czasie wyjazdu zwiedzaliśmy Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach. W trakcie zwiedzania obiektu mogliśmy zobaczyć wystawę eksponatów paleontologicznych. Jest to unikatowy i cenny dla nauki zbiór skamieniałości śladowych- tropów zwierząt z okresu bezpośrednio poprzedzającego świat majestatycznych dinozaurów. Następnie obejrzeliśmy pochodzący z 1899 r. Wielki Piec do wytopu surówki. Na koniec przewodnik pokazał Nam eksponaty Techniki Samochodowej, czyli samochody ciężarowe marki Star. To muzeum jest jedynym miejscem, w którym wspomniane pojazdy mogą nadal "żyć". W ramach tej wystawy oglądaliśmy:
- Stara 20- pierwszy model produkowany w latach: 1948- 1957
- Stara 266R- uczestnika X Rajdu Paryż- Dakar
- Stara 660M2- wierną replikę jedynego polskiego papamobile z okresu I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Kolejnym ciekawym obiektem na trasie Naszej wycieczki było Opactwo Cystersów w Wąchocku. Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko). Budowniczym opactwa był Simon, z pochodzenia Włoch.
Klasztor dwukrotnie niszczyły najazdy tatarskie. Dzięki sile woli i wytężonej pracy zakonnicy powoli przywracali go do dawnej świetności. W trakcie zwiedzania mogliśmy obejrzeć eksponaty związane z tradycją niepodległościową, II wojną światową, odwiedziliśmy kapitularz (salę obrad zakonników), refektarz (jadalnię) a także karcer (więzienie). Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły ciekawe romańskie wnętrza. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do domu.