Józef Piłsudski w drodze do niepodległości był również na ziemi limanowskiej
Uczennice klasy VII przygotowały wystawę (z cyklu Polska Niepodległa) poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Wielki polski patriota uważany jest za kluczową postać w walce o wolność Polski. Jego wojenny szlak wiódł m.in. przez teren ziemi limanowskiej.
Wystawa przedstawia zarówno największe zasługi Józefa Piłsudskiego w czasie I wojny światowej. Jak również liczne ciekawostki i fakty dotyczące Jego pobytu na terenie ziemi limanowskiej.
23 listopada 1914 roku żołnierze Legionów Polskich (dowodzeni przez Edwarda Rydz-Śmigłego) na Przełęczy Chyszówki (między górą Mogielica, a górą Łopień) stoczyli ciężkie boje. Do dzisiaj wspomniane miejsce nazywane jest Przełęczą Rydza-Śmigłego. Komendant Józef Piłsudski wraz ze swoimi żołnierzami na teren ziemi limanowskiej przybył pod koniec listopada 1914 roku. Wspierał wojska austriackie i miał nadzieję, że w zamian za pomoc jeden z naszych zaborców pomoże w przyszłości nam w odzyskaniu niepodległości. W Limanowej Józef Piłsudski spędził noc z 4 na 5 grudnia 1914 roku. Dom, w którym spał, znajduje się przy ul. Matki Boskiej Bolesnej, na budynku widnieje pamiątkowa tablica poświęcona Komendantowi. Między 5 a 8 grudnia 1914 roku przeszli trasę Jurków - Limanowa - Wysokie - Trzetrzewina - Marcinkowice - Limanowa. 8 grudnia 1914 rozpoczęła się bitwa pod Limanową. Prawdopodobnie to w Limanowej Józef Piłsudski zgolił sobie brodę, dlatego gdy 13 grudnia wkraczał do wyzwolonego Nowego Sącza wielu go nie rozpoznało.